PCI vs PCIe: Vad är skillnaden och hur skiljer man dem? [Clone Disk]

Sammanfattning:

PCI vs PCIe

Är du förvirrad över PCI och PCIe? Om du inte vet hur man skiljer dem kan du läsa det här inlägget, där MiniTool förklarar deras skillnader för dig från fyra aspekter: funktion, utseende, hastighet och kompatibilitet.





Snabb navigering:

Vad är PCI och PCI Express?

Om olika enheter vill utbyta data på datorn måste de göra det via en viss kanal, det vill säga buss. Buss är en vanlig kommunikationslinje för överföring av information mellan olika funktionella delar av en dator. Det är en transmissionskabel som består av ledningar. Både PCI och PCIe är bussar.

Vad gör PCI på en dator?

PCI är stenografi för Peripheral Component Interconnect, som är en lokalbuss på PC. Hur fungerar det på datorer? Jag kommer att förklara det i den här delen.

För många år sedan (omkring 2000-2010) är datorns moderkort konstruerat som följande bild:



tidigare moderkortstruktur

Denna struktur är en typisk North-South Bridge-chipstruktur baserad på PCI-buss. CPU och Northbridge-chip är anslutna via FSB (Buss på framsidan). Northbridge-chipet ansvarar främst för att kontrollera datautbytet mellan CPU och höghastighetsenheter ( AGP grafikkort, minne).

Sedan är Southbridge ansluten till Northbridge via en intern buss (som Hub-Link ). Southbridge-chipet ansvarar främst för datautbyte av enheter med låg hastighet som diskettenhet, hårddisk, tangentbord och tilläggskort.



Var är PCI? Det är under Southbridge. Under Southbridge finns det många bussar: PCI, LPC (Low Pin Count), SATA, USB, etc. PCI-buss ansvarar huvudsakligen för anslutning av enheter som nätverkskort, ljudkort och SCSI-kort. LPC-buss ansvarar huvudsakligen för anslutning av vanliga låghastighetsenheter som BIOS, tangentbord, mus, diskett, etc.

Notera: PCI-buss kan användas för att ansluta grafikkort, men hastigheten är mycket långsam. Så när det gäller visningsenheten ersattes den av AGP (Accelerated Graphics Port).

Vad gör PCI Express på en dator?

Vad är PCI Express? PCI Express, även kallat PCIe / PCI-E, är efterföljaren till PCI och AGP. Dessutom sker det gradvis SATA- och USB-bussar. En typisk moderkortstruktur baserad på PCIe visas som följande bild:

moderkortstruktur baserad på PCIe



Bilden ovan visar strukturen på Intel Z390-moderkortet som lanserades den 8 oktober 2018. I detta moderkort är Northbridge helt integrerad i CPU, så det finns bara två huvuddelar: CPU och Southbridge (Intel kallar det I / O Control Hub eller Platform Controller Hub).

På samma sätt är grafikkortet och minnet direkt anslutna till CPU. Men det finns två punkter du bör vara uppmärksam på: a. grafikkortet är anslutet till CPU via PCIe-buss; b. moderkortet stöder direktanslutning mellan CPU och PCIe SSD .

Därefter är Intel Z390-chipset (Southbridge) ansluten till CPU via DMI (Direct Media Interface) 3.0-buss som är baserad på PCIe-buss. Southbridge distribuerar 24 PCIe-banor som används för att ansluta hårddiskar, USB-enheter, nätverkskort, ljudkort etc. Det kan sägas att PCIe inte bara är en lokalbuss. Det är redan en systembuss.



När du läser här kanske du tänker 'var är min M.2 PCIe SSD inkopplad?' Egentligen finns det två situationer:

  • Ditt grafikkort använder PCIe 3.0 X8-banor och andra två PCIe 3.0 X4-portar används för att infoga 2 NVMe SSD-enheter. I den här situationen är SSD-enheterna anslutna till CPU direkt, så att var och en av dem kan ha 4 GB / s genomströmning exklusivt.
  • Ditt grafikkort använder PCIe 3.0 X16-banor och dina M.2 PCIe SSD delar 24 ICH / PCH PCIe-banor med andra enheter. Dessutom kommer SSD-hastigheterna att begränsas av DMI 3.0 (hastigheten för DMI 3.0 X4 är ungefär samma som för PCIe 3.0 X4). Det varför Thunderbolt 3 , M.2 och U.2 gränssnitt kan för närvarande inte bryta igenom PCIeX4-bandbredden.

I de flesta fall tar din dator den andra layouten. Även om PCIe SSD-enheter delar genomströmningen med andra enheter är de fortfarande snabbare än andra SSD-enheter som SATA SSD-enheter. Dessutom kommer de extra enheterna på Southbridge vanligtvis inte att fungera tillsammans, så genomströmningen av DMI 3.0 är tillräcklig.

PCI vs PCIe

I den här delen kommer jag att förklara PCI vs PCI Express från tre aspekter. Läs vidare för att lära dig mer om skillnader mellan PCI och PCIe.

PCI vs PCIe-kortplats

I den här delen kommer jag att visa dig hur PCI- och PCIe-kort ser ut. Den första jag kommer att introducera är PCI-kortplats. Denna kortplats har två typer: 32-bitarsplats med 124 stift och 64-bitarsplats med 188 stift. Den förstnämnda används vanligtvis i allmänna stationära datorer och den senare används vanligtvis på servrar. PCI-kortplatsen ser ut som följande bild:

PCI-kortplats

Sedan är det turen att införa PCIe-kortplats. Denna kortplats har 7 versioner: x1, x2, x4, x8, x12, x16 och x32, vilket motsvarar 1/2/4/8/12/16/32 banor. Bland dem används PCI-E x32 bara vid vissa speciella tillfällen på grund av dess stora storlek och det finns nästan ingen motsvarande massproduktionsprodukt.

PCI-E x12 används främst på servrar och visas inte på konsumentplattformar. PCI-E x2 används främst för interna gränssnitt snarare än för expansionsplatser. Även om vissa moderkort tillhandahåller detta gränssnitt visas PCI-E x2 i princip i form av M.2-gränssnitt istället för PCI-E-kortplats.

Därför är de vanliga PCI-E-kortplatserna på moderkortet i grunden koncentrerade till de fyra typerna: PCI-E x1 / x4 / x8 / x16. Låt oss presentera dem mer detaljerat:

  • PCI-E x16-kortplats: Den är 89 mm lång och har 164 stift. Den används ofta för grafikkort och bakåtkompatibel med x1 / x4 / x8-enheter.
  • PCI-E x8-kortplats: Den är 56 mm lång och har 98 stift. Det visas vanligtvis i form av en PCI-E x16-kortplats, men bara hälften av datapinnarna är giltiga, vilket innebär att den faktiska bandbredden bara är hälften av den sanna PCI-E x16-kortplatsen. Syftet är att låta grafikkortet med PCI-E x16-gränssnittet installeras smidigt på PCI-E x8-gränssnittet.
  • PCI-E x4-kortplats: Den är 39 mm lång och har 64 stift. Den används främst för installation av PCI-E SSD eller M.2 SSD (via PCI-E-adaptrar). Men i de flesta fall kommer PCI-E x4-kortplatsen i form av ett M.2-gränssnitt när den lämnar fabriken.
  • PCI-E x1-kortplats: Den är bara 25 mm lång och har 36 stift. De riktade produkterna är relativt omfattande, inklusive oberoende nätverkskort, oberoende ljudkort, USB 3.0 / 3.1 expansionskort etc.

Därefter ser PCI-E x1 / x4 / x8 / x16-kortplatsen ut som följande bild:

PCIe-kortplats

PCI vs PCIe-hastighet

I den här delen kommer jag att förklara PCI vs PCI-E-hastighet. Efter att ha läst om deras hastighetsskillnader vet du varför PCI-gränssnitt ersätts med PCIe-gränssnitt.

32-bitars PCI-hastighet är 133 MB / s, medan 64-bitars PCI-hastighet är 266 MB / s. När det gäller PCIe-hastighet varierar den beroende på körfält och versioner. Låt oss titta på PCIe-prestanda diagrammet som erbjuds av Wikipedia:

PCIe-prestanda diagram som erbjuds av Wikipedia

För närvarande använder de flesta datorer PCIe 3.0-versionen. Med den här versionen kan även PCIe x1 vara mycket snabbare än 64-bitars PCI. När det gäller PCI vs PCI-E-hastighet är PCI-E vinnare och det tar helt platsen för PCI.

PCI vs PCIe-kompatibilitet

När det gäller kompatibilitet finns det flera punkter du bör komma ihåg:

  1. PCI: 32-bitars PCI-gränssnittet är inte kompatibelt med 64-bitars PCI-produkter, medan 64-bitars PCI-gränssnittet är kompatibelt med 32-bitars PCI-produkter.
  2. PCIe: PCI-E-gränssnitt har olika längder. Ju fler körfält det har, desto längre är gränssnittet. I allmänhet är långa kortplatser kompatibla med korta gränssnittsprodukter. Exempelvis kan PCIe X16-kortplats vara kompatibel med X4- eller X8-produkter. Men korta kortplatser kan inte vara kompatibla med långa gränssnittsprodukter eftersom de inte kan infogas.
  3. PCIe: PCIe har olika versioner. Olika versioner är kompatibla med varandra. Exempelvis är PCIe 3.0 kompatibel med PCIe 2.0. Men prestandan bestäms av den låga versionen.
  4. PCI vs PCIe: PCI-E-gränssnittet och PCI-gränssnittet är inte kompatibla med varandra.

Migrera dator till PCIe SSD

Efter att ha lärt dig om PCIe vs PCI, kanske du vill använda PCIe producerar. Om din dator har PCI-E-gränssnitt kan du verkligen njuta av den höga hastigheten på PCIe. I den här delen kommer jag att visa dig hur du migrerar OS till en PCIe SSD med MiniTool Partition Wizard. På detta sätt kan du använda din dator på en ny hårddisk utan att installera om operativsystemet.

hur man installerar en andra miniatyr på hårddisken Så här installerar du en andra hårddisk på din bärbara dator och stationära dator

Det här inlägget ger en steg-för-steg-guide om hur du installerar en andra hårddisk på den bärbara och stationära PC: n.

Läs mer

Här är handledningen:

Köp nu

Steg 1: Klicka på knappen ovan för att köpa MiniTool Partition Wizard. Installera den och öppna den för att få sitt huvudgränssnitt. Klicka på Migrera OS till SSD / HDD i verktygsfältet.

klicka på Migrera OS till SSD / HDD i verktygsfältet

Steg 2: Välj rätt metod för att migrera systemdisken och klicka Nästa .

Alternativ A: att byta ut systemdisken mot en annan hårddisk : Hela systemdisken kommer att kopieras till den nya SSD-enheten. Uppgifterna inkluderar systemfiler och dina personliga filer på andra partitioner.

Alternativ B: för att flytta operativsystem till en annan hårddisk: Endast de system- och startpartitioner som krävs för OS kopieras till den nya SSD. Dina personliga filer finns fortfarande på originaldisken.

Notera: Oavsett vilket alternativ du väljer kommer inte data på originalskivan att förstöras.

välj rätt metod för att migrera systemdisken

Steg 3: Välj den nya SSD att migrera Windows till och klicka Nästa . Ett varningsfönster dyker upp. Läs den och klicka Ja .

välj en målskiva att migrera OS till

Steg 4: Välj rätt kopieringsalternativ och justera målskivlayouten och klicka sedan på Nästa .

(1). Anpassa partitioner till hela disken: Alla partitioner på originalskivan krymper eller förlängs med lika stor andel för att fylla hela målskivan.

(2). Kopiera partitioner med storleksändring: Alla partitioner på originaldisken kopieras till måldisken utan ändringar i storlek eller plats.

(3). Justera partitioner till 1 MB: Det rekommenderas för att förbättra datorns prestanda.

(4). Använd GUID-partitionstabellen för måldisken: MBR kan bara känna igen och använda högst 2 TB diskutrymme. Det här alternativet kan konvertera MBR till GPT, så att användare kan använda diskutrymme utöver 2 TB.

välj rätt kopieringsalternativ och justera målskivans layout

Steg 5: Läs anteckningen och klicka Avsluta , Klicka sedan Tillämpa i verktygsfältet för att utföra de väntande operationerna.

klicka på applicera i verktygsfältet

Steg 6: MiniTool Partition Wizard kommer att be om en omstart. Klick Starta om nu .

ett meddelande om PC-omstart

Här är ett inlägg som talar om PCI vs PCIe från fyra aspekter: vad gör de på PC, slotutseendet, hastigheten och kompatibiliteten. Om du är intresserad av detta ämne kan du läsa det här inlägget. Klicka för att tweeta

Slutsats

Har det här inlägget hjälpt dig att lära dig mer om PCI vs PCIe? Har du några åsikter om PCI och PCIe? Vänligen ge oss feedback i följande kommentarzon. Dessutom kan du kontakta oss via om du har svårt att migrera OS till PCIe SSD-enheter [e-postskyddad] . Vi svarar dig så snart som möjligt.

Vanliga frågor om PCI vs PCIe

Är PCIe bättre än PCI? PCIe är verkligen bättre än PCI. Även PCIe x1 är mycket snabbare än PCI, för att inte tala om X4, X8 eller X16. Är PCI och PCIe samma? De är inte desamma. även om både PCI och PCIe är bussar och funktionerna hos dem delvis är desamma, skiljer sig PCIe från PCI. PCIe är snabbare och det kan användas för att ansluta enheter som grafikkort som PCI inte kan stödja nuförtiden. Dessutom är PCI-gränssnitt och PCIe-gränssnitt inte kompatibla med varandra. Är PCI-kompatibelt med PCIe? PCI-gränssnitt och PCIe-gränssnitt är inte kompatibla med varandra. Du kan inte sätta in en PCI-enhet i en PCIe-kortplats eller en PCIe-enhet i en PCI-kortplats. Är PCI föråldrat? Svaret är ja. PCI har varit föråldrat. Dess efterträdare är PCIe, som är mycket snabbare än PCI.